در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
بزرگترین سامانه ثبت مشاغل فعال ایران

سامانه ثبت آگهی مشاغل

چه عواملی موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود؟

یکشنبه ۸ دی ۹۸ خواندنی ها
  • تصویر شماره چه عواملی موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود؟

 لایه بیرونی دندان‌ها  مینای دندان است رنگ دندان‌های طبیعی در اثر انعکاس و پراکندگی نور از مینای دندان در ترکیب با رنگ عاج دندان که در زیر مینای دندان قرار دارد ایجاد می‌شود. ژن‌های فرد بر روی میزان ضخامت و صاف بودن مینا تأثیرگذار هستند و مینای دندان هرچه نازک‌تر باشد باعث می‌شود تا رنگ عاج دندان نیز بیشتر دیده شود. روزانه پوشش یا غشای نازکی بر روی مینای دندان شکل گرفته و به صورت لک ظاهرمی‌شود، از آنجایی که مینای دندان دارای منافذ ریز است، می‌تواند لکه‌ها را در خود نگه دارد. با افزایش سن، دندان‌ها درخشش خود را از دست می‌دهند. چرا که مینای دندان نازک‌تر و عاج نیز تیره‌تر می‌شود. البته ممکن است لکه‌هایی در داخل دندان وجود داشته باشند که به آن‌ها لکه‌های ذاتی می‌گویند و متفاوت از لکه‌هایی هستند که از مواد خوراکی  ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال، لکه‌های ذاتی ممکن است در اثر استفاده بیش از حد فلوراید در دوران کودکی، هنگام رشد دندان ایجاد شود.دلیل دیگری که می‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌ها شود مصرف آنتی بیوتیکتتراسایکلین است. در صورت مصرف این دارو در طول نیمه دوم بارداری توسط مادر یا استفاده  آن در کودکان زیر ۸ سال، می‌تواند دندان‌های کودک را لکه دار کند. هر گونه آسیب وارده نیز ممکن است باعث تیره شدن دندان شود. روش‌های سفید کردن دندان بیشتر بر روی لکه‌های سطحی و بیرونی مؤثر هستند.افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند دچار التهاب لثه می‌شوند. به همین دلیل لثه‌های آن‌ها قرمز و ملتهب به نظر می‌آید. همچنین بر اثر التهاب لثه‌ها ممکن است دندان‌ها هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان دچار خونریزی شوند. با گذشت زمان ممکن است این بیماری موجب سفید شدن دندان‌ها هم شود. افراد مبتلا به این بیماری باید به طور مرتب به دندان پزشک مراجعه کنند؛ چرا که آنان در معرض فزاینده خطر کمبود‌های تغذیه‌ای، عفونت دهان و سرطان دهان قرار دارند.

عوامل تأثیرگذار بر تغییر رنگ دندان ها :
عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شود، دندان ممکن است بر اثر پروسه‌های مختلف به مرور زمان رنگ خود را از دست بدهد و مواد درونش تغییر کند. تغییر رنگ دندان‌ها به ۳ دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از؛ عوامل خارجی، داخلی و سن. تغییر رنگ بر اثر عوامل خارجی زمانی اتفاق می‌افتد که لایه بیرونی دندان در اثر مصرف قهوه، نوشابه یا دیگر نوشیدنی‌ها و غذا‌ها دچار تغییر رنگ شود و سیگار کشیدن نیز می‌تواند این اتفاق را رقم بزند. اما عوامل داخلی زمانی ظاهر می‌شوند که فرد در دوران کودکی در معرض فلوراید قرار می‌گیرد و بیوتیک تتراسایکلین در نیمه دوم بارداری توسط مادر استفاده می‌شود. عامل دیگر سن است که این موضوع می‌تواند ترکیبی از عوامل درونی و بیرونی باشد و علاوه بر آن سیگار و مواد غذایی نیز بی تاثیر نیستند. لایه رویی دندان نیز با بالا رفتن سن به مرور زمان نازک می‌شود و بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار می‌گیرد.

روشهای درمان تغییر رنگ دندان:

بهترین راه برای سفید کردن دندان‌ها در روش  بلیچینگ است. این کار حتماً باید با نظارت و کنترل دندان‌پزشک صورت پذیرد در این روش دندان‌پزشک ماده‌ای به نام اکسیژن آزاد را به دندان بیمارتزریق می کند و این ماده وارد ساختار دندان شده  و مواد آلی موجود در دندان را اکسید می‌کند و باعث سفید شدن آن‌ها می‌شود.

 

  ثبت آگهی رایگان